Ett litet team

med stora ambitioner

Bli en av oss

Vi söker nya rådgivare till vårt team. Passa på att utveckla dina juridiska färdigheter samtidigt som du hjälper privatpersoner med vardagsjuridik.

Följ oss på Facebook och Instagram för att ta del av vårt arbete, jobbannonser och evenemang:

Styrelse

Vår styrelse

Ordförande:
Elisa Viiri

elisa.viiri@projure.se

Vice ordförande:
František Mácha

frantisek.macha@projure.se

Rådgivaransvarig:
Emelie Ögren

emelie.ogren@projure.se

Partnerskapsansvarig:
Emmi Henriksson

emmi.henriksson@projure.se

Kommunikationsansvarig:
Aykut Yücel

aykut.yucel@projure.se

Rådgivare

Våra rådgivare


Elin Magnusson

elin.magnusson@projure.se


Louise Riedel

louise.riedel@projure.se


Alice Mårtensson

alice.martensson@projure.se


Andrea Söder

andrea.soder@projure.se


Emilia Johansson

emilia.johansson@projure.se


Seher Göker

seher.goker@projure.se


Valentina Poles

valentina.poles@projure.se


Olivia Törnell Andersson

olivia.tornell.andersson@projure.se


Christina Jönsson

christina.jonsson@projure.se

Vår historia

Projure grundades hösten 2007 av Oscar Coronel, Jens Malmqvist, George Sharan och Johan Petri, alla studerande på juristprogrammet vid Uppsala Universitet.

Målet var från början att få ett praktiskt inslag i en teoretisk utbildning och samtidigt hjälpa allmänheten med juridiska frågor. Med tiden kom efterfrågan från den undrande allmänheten att bli allt större, och fler och fler rådgivare anslöt sig till Projure. Idag är vi cirka nio rådgivare som besvarar frågor, och ambitionen är att fortsätta växa.